İNSANOĞLU KUSURLU BİR VARLIKTIRİnsanoğlu kusurlu bir varlıktır. Çileden çıkarıcı ve dibe çeken zayıflıkları, kişiyi ayaklarından kelepçeleyen , ellerinden zincire vuran aciz , kötümser ,sinir bozucu korkuları, hayatın zevkini yakalamalarına engel olan ve onları acımasızlaştıran hırsları ve kendi sahip oldukları güzellikleri görmelerini engelleyen ,sürekli etrafındaki insanlarla kendilerini kıyaslayıp kendilerini küçülten kıskançlıkları… İşte tüm bunlar yüzünden insanoğlu kusurlu ve eksik bir varlıktır.
Hiç korkularınız sizi boğduğu için yaşamdan zevk almaktan ve yaşam yolunda ilerleyemediğinizden o güven ve başarı duygularından mahrum kalıyormuşsunuz gibi hissettiğiniz oldu mu? Sinsi ,bir virüs gibi tüm beyninizi ele geçiren o birinci, en üstün olmayı isteme duygusunun benliğinizi fethedip sizi tamamen sarmalayan ve gaddarlaştıran o hırslarınız yüzünden dünyadaki değerli duyguları tatmayı kaçırmakta olduğunuzu düşündünüz mü hiç? Sizi kilitli bir kutuda tıkılı kalmış gibi güçsüz ,yetersiz ,acınası hissettiren o kahredici zayıflıkların, hasta eden ve gitgide eriyip gitmenize sebep olan sinir bozucu etkisini farkettiğiniz bir an oldu mu ?Ya da kötü bir insan olmanıza sebep olacak kadar ,o haksız başarılarınızı ,hiçbir bedel ödemeden sahip olduğunuz halde bu sahip olduğunuz şeyi böbürlenerek diğerlerinin gözüne soka soka hava atıp sizi küçük düşüren ve iyi şeyleriniz olmasına rağmen başkalarına bakıp daha iyisini istemenize neden olarak insanlıktan çıkma eğilimi yaratan o sevimsiz ,iğrenç kıskançlıklarınızın yarattığı, yapay mutlulukla sarmalanmış benliğinize bakıp gerçek olan o güzel duyguları hissetmek istediniz mi?
Bazen olduğumuz kişiden ya da içimizdeki bu duygulardan memnun olmasakta kendimizi değiştirecek cesareti bulmakta güçlük çekeriz. Bizi bu hislerden çekip alması için birşeylerin gerçekleşmesini bekleriz ve böylelikle belkide hayatımızın muhtemelen çok büyük bir kısmında hatta belki sonuna kadar bekleyebileceğimizin farkına varamayız. Belki de tek yapmamız gereken o duyguları kendimiz hapsederek hayatımızın dümenini kendi elimize almamız. Ve ben bugün kendi hayatım için bu duyguları içimden çekip çıkarabilecek güce sahip olduğumu hissediyorum. Umarım siz de bir gün içinizde bu hissi bulup feraha ulaşabilirsiniz. Unutmamak gerek ki hiçbir şey zor olsa da imkansız değildir.

Yorumlar