19 Aralık 2016 Pazartesi

İple Kardan Adam Yapımı

  Buz gibi bir Aralık gününden herkese selam! :) Yılbaşı geldi çattı; bende de yılbaşı ruhuyla süsleme telaşı başladı. Genelde lambaların etrafında avize görevi görmesi için yapılan bir tasarımı kardan adam şeklinde uyarladım. Bu fikri bir resimde görmüştüm; kendimden bir şeyler katarak farklı bir hale getirdim.İsterseniz malzemeleri sıraladıktan sonra yapım aşamalarına geçelim. :)

  • Beyaz ip (ben biraz kalın olmasını tercih ettim)

  • 2 Adet Balon

  • Tutkal

  • Sim

  • Düğme

  • 2 adet dal parçası (kollar için)

  • Atkı için kumaş ve jüt ipi/hasır ip


1. Öncelikle tutkalı bir tabağa döktüm, göz kararı su kattım biraz. Ne katı ne de sıvı olmayacak şekilde olmasına dikkat ettim. Ardından içine gümüş rengi sim döktüm. Böylelikle kardan adam ışıl ışıl olacaktı.2. Balonları şişirdim. Birisi kafa, birisi vücut yerine geçeceği için büyüklüklerini ona göre ayarladım.

Balonlara ipi sarmaya başladım. Sarmaya başlamadan önce ve bitirdikten sonra da balonun ağız kısmına ipi bağlamayı unutmadım.

Bu işlem birazcık zahmetli oluyor ama gerisi kesinlikle çok kolay. : )3. İp sarılmış balonları, her yanı ıslak olacak şekilde tutkala daldırdım. Sonra da ağız kısmında kalmış olan ipi biraz uzun kesip, balonu hiçbir yere temas etmeyecek şekilde tavana astım. Bunun için balkonunuzu kullanabilirsiniz.4. Kuruyana kadar yaklaşık 1 buçuk gün geçti. Kalemin arkasıyla balonu sertleşmiş ipin aralarından bastırdım. Böylece balon ve ip arasındaki yapışkanlık ortadan kalktı.

Sonra balonu parlattım. Ses çıkmamasını ve etrafa hiç sim saçılmamasını istiyorsanız balonu ağız kısmından kesmeyi de tercih edebilirsiniz. : )5. Sonra, jüt ipini kalın bir iğneye geçirdim ve iki yuvarlağı birbirine dikmeye başladım. İlk başta uğraşlı olacak gibi gelmişti bana ama sonra çok kolay ve keyifli olduğunu hissettim.

6. Kolları da aynı şekilde jüt ipi ile kenarlara diktim. Bunların nasıl çok sağlam olabileceğini bilemedim ama bu yöntem yeterli geldi geldi bana.7. Düğmeleri de tutkalla yapıştırdıktan sonra turuncu post-it kağıdını üçgen şekilde kıvırıp burnunu bol yapıştırıcı ile yapıştırdım.

Eski bir çantamın astarından kestiğim parçaları diktim ve atkının uç kısımları için jüt ipini iğne yardımıyla sıra sıra geçirip bağladım. Bunun için başka fikirler de üretilebilir; benim yöntemim biraz uğraşlı oldu çünkü...Ve işte kardan adamımızın son hali! : )